Bir yapının maliyetini belirlerken dikkate alınması gereken en önemli husus yapıda istenilen kullanıcı odaklı detaylar ve kullanılacak malzemelerdir. Bir kaç örnek verilmesi gereken bir konu.Örneğin; bir duvarın farklı varyasyonları ve bunlara bağlı değişken fiyar algoritması yada yapısı ile detay vermek gerekirse tuğla, gaz beton, bims, yalıtımlı bims, yalıtımlı gaz beton ve yalıtımlı tuğla gibi adette çok farklı fiyatlarla karşılaşırsınız.

Bir adet dairede ortalama 3500 adet 13,5 luk kullandığınız bir yapıda gaz beyon yada bims kullandığınızda 2500 civarına kadar düşecektir.

Ayrıca 2022 eylül ayında yazıya aldığımız bu maliyetlere bir örnek vermemiz gerekirse bir adet 13,5 luk tuğla ortalama 3₺ iken bir adet 13,5 luk gaz beton yaklaşık 7₺ şeklinde olacatır.

Ayrıca işçilik, yardımcı malzeme gibi detaylarda farklılıklar kesinlikle olacaktır.

Tuğla yardımcı malzemeleri; harç yapılması gerekir ve işçilik maliyeti yanı sıra kum , kireç ve çimento ile aşamalı olarak malzemeyi gerekli bölgede hazırlamanız gerekmektedir, bu işlemde bir çok nakliye, malzeme ve işçilik ödemeleride mevcuttur.

İnşaat maliyetini net hesaplayın

Gazbeton; İşleyişi rahat ve kendi özel yapıştırıcısı ile hazır karıştırıcı ile çok kısa sürede hazırlanmaktadır, bu harç için sadece su yeterlidir fakat adet maliyeti diğerinden buna rağmen yüksektir.

Beton sınıflarındada farklılıklar mevcuttur, yapılan kalıp işçiliği, örülen duvarın terazide olması gibi bir çok etken inşaat maliyetini birebir değiştirir.

Gönyesiz örülen bir duvarda harcayacağınız efor ve malzeme fazlalığı bunlara olumsuz bir örnektir. Kalıplarda yapılan hataların kapanması malzemeden ziyade işçilik farkıda yaratacaktır.

Seramikler arasıda bir çok fark gözetebiliriz, ayrıca seramik yapıştırıcıları normalden 3 kat daha fazla olabiliyor. T Sınıfı denen yapıştırıcılar rakam olarak daha yüksek olmakla beraber yerden ısıtmada kullanılması en doğru seçimlerdir. Bu malzemeninde sınıfları mevcuttur, bu aşamada en iyi kararı uygulayıcı müteahhitin vermesi olacaktır.