Beton yapımı ve yöntemleri, betonun çekiciliği, herhangi bir iç mekana sığmasını kolaylaştıran ve ona sofistike bir izlenim veren mineralliğidir. Beton için çeşitli Kendin Yap tekniklerini tanıtmanın yanı sıra, beton işlenirken alınacak önlemleri ve Kendin Yap’ta aşina olduğumuz çimento ve harcın betondan ne kadar farklı olduğunu da anlatacağız!

İlk etapta beton nedir? harçtan farkı

Günlük olarak betona aşina olanlar için beton, çimento ve harç nispeten tanıdık olabilir. Ama fark nedir? Bunu düşündüğünüzde, bunu bilmemeniz nadir değildir.
Çimento, kalker, kil, silis taşı vb.’nin ezilmesiyle elde edilen bir tozdur. Aslında bu çimentodan hem beton hem de harç yapılır.
Malzemeler benzer olsa da beton ve harç farklı özelliklere ve kullanımlara sahiptir. Aralarındaki farkı anlayabilir ve duruma göre kullanırsanız kendin yap becerileriniz gelişecektir.

 

Beton yapımı ve yöntemleri, beton nedir?

Beton, çimentoya kum, çakıl ve su katılarak yapılır. Kum 3 oranında yoğrulur ve çakıl yaklaşık 6 ila 1 çimento oranında yoğrulur.

Güçlü basma kuvvetine sahip olması ve kalıba göre kolayca deforme olması nedeniyle inşaat mühendisliği ve şantiyelerde kullanılmaktadır. Güçlendirme çubuklarının bir kombinasyonu olan betonarme, çekme kuvvetine karşı zayıflığını telafi etmek için de üretilmiştir.

Dış mekanlarda kullanılan harç nasıl uygulanır?

Harç, çimentoya kum veya su konularak yapılır. Kum yaklaşık 3 ila 1 çimento oranında yoğrulur ve karışım miktarı uygulamaya göre değişir.

Bilinen yerlerde genellikle bahçe ve giriş yaklaşımlarında, çit gibi dış cephelerde ve dış cephelerde, tuğla ve blokların yığılmasında, fayans derzlerinde, duvar gibi malzemelerin bitirilmesinde kullanılır.

Beton yapımı ve yöntemleri hakkında daha geniş bilgiye sahip olmak için makalemize mutlaka göz atın.

Çimento ve kum karışımı olan ve sadece su ilave edilerek kullanılabilen hazır harç da satışta olup, kendin yap kullanımına uygundur.

 

Beton ve harç nasıl doğru kullanılır?

Genellikle mukavemetin gerekli olduğu yerlerde beton kullanılır. Dış cephe örnek alınarak, çit ve blokların temel ve temellerinde beton, fayans ve tuğlaların yapıştırılmasında, bitirilmesinde ve tamirinde harç kullanılmalıdır.

İş için gerekli araçlar

Aslında betonla çalışmaya başlamadan önce, sahip olmak istediğiniz araçları tanıtalım.

İş eldivenleri

Beton çok alkalidir, bu nedenle çıplak elle çalışırsanız elleriniz çabuk sertleşir. Çalışmaya başlamadan önce iş eldiveni veya eldiven giydiğinizden emin olun.

Toro teknesi veya kovası uygulaması

Beton, çimentonun su, kum, çakıl vb. ile karıştırılmasıyla yapılır. Bu nedenle, onları koymak için bir kaba ihtiyacımız var. Kullanılan tüm betonu alabilecek kapasitede olduğu sürece şekil konusunda endişelenmenize gerek yok. 

Profesyonel sitelerde, Toro botları denilen plastik kaplar kullanılır, ancak bu aletler sıradan evlerde nadiren tekrar tekrar kullanıldığından, bunun yerine kovalar kullanılabilir. 

Plastik ise mukavemeti biraz yetersiz bu yüzden metal tavsiye edilir. Kovanın sığabileceğinden daha fazla beton kullanıyorsanız, bir Toro teknesi almayı düşünün.

beton nasıl yapılır?

Çimento yapımında önemli olan malzemelerin nasıl dağıtılacağı ve ekleneceğidir. Mukavemet isteniyorsa 1 adet çimento, 2 adet kum ve 4 adet çakıl. Genel kullanım için 1 çimentoya kum için 3, çakıl için 6 dağıtılmalıdır.
Malzemeler hazır olduğunda çimentoyu, kumu ve çakılı bir toro teknesine veya kovasına koyun ve bir kürekle iyice karıştırın. Geminin kapasitesinin yarısını aşarsanız, taşabileceğini unutmayın. 
İyice karıştırdıktan sonra ortasını çukur yaparak azar azar su ilave edip yoğurun. Sertliği kepçenin ucundan akmayacak kadar olduğunda hazır demektir.

Harç nasıl yapılır?

Terbiye için sıklıkla kullanılan harç yapım yöntemlerini ve malzemelerini kısaca tanıtalım. Çimento kum ve çakıl kullanır, ancak harç çakıl kullanmaz, sadece kum kullanır. Temel bileşim 1 çimento ve 3 kumdur. 
Bu formülasyon, yüzey bitirme ve tuğla birleştirme için yeterlidir. Bitirmek yerine sağlamlık istiyorsanız, çimentoya yaklaşık 2 kum oranı olması iyi bir fikirdir.
Bu malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra azar azar su ekleyin ve daha fazla karıştırın. Genel olarak iyi karıştığında, tamamlanmıştır. Su miktarı fazla ise gevşer, az ise sert bir harç olur. 
Sıcak ve kuruması kolay olduğu için yazın biraz daha gevşek, kışın ise kuruması zor olduğu için biraz daha sert yapmak iyi bir fikirdir.

Harç Kullanımı için önlemler!

Somut kelimesini duyduğunuzda, bir amatörün yapması zor olabilir ama o kadar da zor değil. Dikkat edilmesi gereken noktaları basılı tutarak betonda ustalaşabilirseniz.
Her şeyden önce, daha önce de belirttiğim gibi beton kuvvetli alkalidir, bu nedenle çıplak elle dokunursanız elleriniz sertleşir. 
Çalışmaya başlamadan önce lastik eldiven ve iş eldiveni giydiğinizden emin olun. Güvenliğiniz için ayrıca maske takmalısınız. 
Ayrıca beton aniden kurursa büzülür ve çatlar. Kullanmadan önce su serpmek ve sıcaklığı uygun şekilde kontrol etmek ve yerleştirdikten sonra yaklaşık bir hafta kürlemek de önemlidir.
Ayrıca ürünleri seçerken dikkatli olmalısınız. Örneğin, aynı ürün adı olan “Anında Beton” çakıl içerebilir veya içermeyebilir. Beyaz ve gri renk varyasyonları da vardır, bu yüzden satın almadan önce kontrol ettiğinizden emin olun.

Harç Eşit olarak nasıl uygulanır?

Gerçekten beton uygularken, biraz beceri gereklidir. Bununla birlikte, biraz ustalık kazanırsanız, yetenekli bir zanaatkar kadar iyi olmasa bile, bitiş büyük ölçüde değişecektir.

Özellikle dikkat etmek istediğim şey eşit şekilde uygulamak. Bunu yapmak için baskın kolunuzun diğer tarafından uygulayın. Sağ elini kullananlar soldan, solak insanlar sağdan vb. Deneyimsizseniz, biraz daha yüksek bir pozisyondan boyamaya başlamak iyi bir fikirdir. 
Ütünün yüzer durumu da önemlidir. Bir dereceye kadar yüzdürmezseniz düzgün bir şekilde uygulayamazsınız ama çok fazla yüzdürürseniz ütünün kenarları kalkabilir ve uygulanacak yüzey kazınabilir. 
Malayı hareket ettirirken, mümkün olduğu kadar az kuvvet uygulayın ve hareket yönünde hafifçe yüzecek ve hafifçe vuracak şekilde uygulayın.

Ayrıca uzun mesafe uygularsanız seviye atlamak giderek zorlaşacaktır. İplik bunu önlemek için etkilidir. İpliği bir kılavuz olarak yatay olarak germek etkilidir.Şimdi buradan, iç mekanlar, bahçeler gibi günlük yaşamda aktif olan beton kullanılarak yapılan el yapımı aksesuarları ve çeşitli eşyaları tanıtacağım. Harika fikirlerimiz var, bu yüzden lütfen bunları hayatınızı zenginleştirecek öğeler yapmak için ipuçları olarak kullanın.

Kendi elinizle el yapımı! beton

Şimdi buradan, iç mekanlar, bahçeler gibi günlük yaşamda aktif olan beton kullanılarak yapılan el yapımı aksesuarları ve çeşitli eşyaları tanıtacağım. Harika fikirlerimiz var, bu yüzden lütfen bunları hayatınızı zenginleştirecek öğeler yapmak için ipuçları olarak kullanın.