İnşaat

Epoksi zemin kaplama

Poliüretan epoksi zemin kaplama

Epoksi zemin kaplama Üç yaygın başlangıç ​​hatası

Epoksi zemin kaplama iş kolunda Hepimiz bir yerden başladık. Ve bu yazıda sizlerle başlangıçtaki hatalardan bahsetmek istiyorum. Kişisel olarak dahil olduğum hatalar, genellikle reçineli zeminler alanında yeni başlayanların neden olduğunu gördüğüm hatalar. Yalnızca doğru soruları sorarsak ve ilk başladığımızda bazı arka plan araştırmaları yaparsak kolayca önlenebilecek hatalar.

Epokside üç önemli hata

Yüzey hazırlığını hızlıca yapmak – Yüzey hazırlığı muhtemelen epoksi döşemenin en önemli aşamasıdır. Bu aşama, reçinelerin alt tabakaya düzgün bir şekilde bağlanması için alt tabakanın temizlenmesini ve hazırlanmasını içerir. Aynı zamanda epoksi döşemenin en dağınık ve en az çekici kısmıdır.

Epoksi zemin kaplama Yağlı zeminleri temizleyen toz içinde kimse çalışmak istemez. Deneyimsiz müteahhitler yüzey hazırlığını hızlı bir şekilde tamamlamak için can atarlar, böylece işinizin sonuçlarının görünür hale geldiği zemini kaplamanın en eğlenceli kısmına geçebilirler. İlk başladığımda umursadığım tek şey nihai sonucu görmekti.

Sorun şu ki, yüzey hazırlık aşamasından düzgün bir şekilde geçmezseniz, daha sonra her türlü problemle karşılaşacaksınız. Sorunlar yapışma ve soyulma, yüzey kusurları, görünür çatlaklar vb. Olabilir, liste uzayıp gidiyor.

Epoksi zemin kaplamada hatayı gidermek

Döşemenin düzgün şekilde kapatılmaması – Kabarcıklar ve delikler birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir ve tüm nedenlere girmek bu makalenin kapsamı dışındadır. Ancak belki de en yaygın nedenlerden biri gözenekli plakalardır. Bu, üzerleri kaplandıklarında hapsolmuş havayı serbest bırakır. Levhanın sızdırmaz ve iyi astarlanmış olmasını sağlamak, kabarcıkların oluşma riskini azaltmanın harika bir yoludur.

Epoksi kimyasını anlamamak;  Poliüretan Epoksi ile ilk kez çalışan birçok kişi boyama, su yalıtımı veya beton gibi diğer alanlarda da geçmişe sahip olabilir. Çoğu zaman epoksilere oldukça kayıtsız bir tavırla girecekler. Örneğin, yeni başlayanlar arasında gördüğüm yaygın bir hata, iki bileşenli sistemin nasıl çalıştığını anlamamaktır.

Epoksileri karıştırırken birçok hata görüyorum. Ayrıca epoksi reçinenin diğer ürünlere kıyasla sınırlı kap ömrünü anlama konusunda bazı çalışanların aciliyet duygusu yaşamadığını da görüyorum.

Sonuç olarak şunu söylemek istiyorum, inşaatta kaç yıl içinde yer almış olursanız olun, yeni bir alana veya alışılmadık bir projeye girerken her zaman acemi bir tavır takın. Çok fazla eski okul profesyonelinin “25 yıldır inşaat konusunda çalışıyorum” dediğini gördüm.

epoksi zemin kaplamaları
epoksi zemin kaplamaları

Epoksi zemin kaplama ne kadar kalın olmalıdır?

Epoksi zemin kalınlığı çok ince (300 mikron veya 0,01 inç) ile oldukça kalın 5 mm (1/5 inç) arasında değişebilir. Bazı nadir durumlarda epoksi zemin kaplamaları 1 cm’ye (0,4 inç) ulaşabilir.

Epoksi zemin kaplama ÖLÇÜ SİSTEMİ

Çok ince zemin kaplamalarıyla başlayalım; Bir ince polliüretan epoksi zemin kat , genellikle, bir astar kat boya ve bir ya da iki kat oluşur. Kat sayısına bağlı olarak zemin kalınlığı 300 ile 600 mikron arasında değişmelidir. Bu tür epoksi zemin kalınlıkları, kaplamanın birincil amacının yüzeyi temiz ve tozsuz tutmak olduğu hafif uygulamalar için uygundur. Bu tür kaplamalar yalnızca depo odaları, az trafiğe sahip depolar veya ev garajları gibi hafif trafik için önerilir.
Aşınma ve yıpranmaya karşı daha iyi direnç arıyorsanız, kalınlığı en az 1-2 mm (0,04-0,08) olan bir sisteme bakmanız gerekir. Bu tür sistemlerde zemin kaplamaları, daha dayanıklı bir yüzey oluşturmak için kuvars kumu katmanlarıyla birleştirilebilir.

Kendinden Yayılan Zeminler

Epoksi zemin kaplama Kendiliğinden yayılan epoksi zeminler 2 mm’den (1/16 inç) başlar, ancak genellikle 3 mm (1/8 inç) aralığındadır. Etkileyici parlak ve pürüzsüz bir görünüme sahip oldukları, kolay temizlenebildikleri ve aynı zamanda çoğu endüstrinin ihtiyaçlarını karşılamaktadır.  Üstün dayanıklılığa sahip oldukları için en çok tercih edilen epoksi zemin seçimidir.

Bazı sanayilerde 3-4 mm kalınlık yeterli değildir. Bunlar, çok önemli mekanik aşınmanın, ağır nesnelerin sürüklenmesinin ve büyük yüklerin yer değiştirmesinin (masifin en az 2-3 ton anlamına geldiği) ağır hizmet endüstrileridir.

Metal konstrüksiyon, tel ve kablo imalatı veya ağır kimyasal aşınmayı içeren endüstriler bu kategoriye girer. Bu tür
endüstrilerde epoksi zeminler 5 mm işaretinin ötesine geçebilir ve 1 cm’ye ulaşabilir.
Bu tür zemin sistemleri genellikle epoksi şapları, ara agregaları ve son katları içeren birden fazla katmandan oluşur.

Epoksi zemin ne kadar kalın olmalıdır
Epoksi zemin ne kadar kalın olmalıdır
Unutulmaması gereken birkaç ek nokta

• Zemininiz ne kadar kalınsa, yüzey hazırlığınızın o kadar derin olması gerekir. 5 mm
kalınlığında bir kaplamanın sadece betonun üzerinde ‘yüzmemesi’ gerektiğinden emin olmak istiyorsunuz.
Alt tabakaya iyi bir şekilde ‘sabitlenmesi’ gerekir.
• Bazı zemin reçine sistemleri daha kalın kaplamalar gerektirebilir. Örneğin, çimentolu
poliüretan şap pazarında 12 mm’yi (1/2 inç) aşan zemin kaplamalarının görülmesi alışılmadık
bir durum değildir.

Epoksi Döşemede önemli detaylar

Epoksi zemin kaplama literatüründe çok az ilgi gören bir konu olmakla beraber son zamanlarda popülerliği ile çok önemli aşama kat etmiştir.

Geri haddeleme , bir epoksi zemin kaplaması uygulandıktan sonra geri dönme ve yüzeyin son yüzeyinin tek tip görünmesini sağlamak için bir rulo kullanma tekniğidir . İnce katları uygularken , bu amaçla boya ruloları kullanmaya eğilimliyiz. oysa kendiliğinden yayılan veya daha yüksek yapılı katlarda çivili rulolar kullanma eğilimindeyiz . Bu yazıda ilk duruma odaklanıyorum : İnce epoksi kaplamaları geri haddeleme.

Kendinden yayılan kaplamalarda iyi bir sonuç elde etme hakkında daha fazla bilgi istiyorsanız, buradaki bu makaleyi okumalısınız.

Zeminlerin hiç geri alınmadığı ve gelecekte birçok sorunun ortaya çıktığı örneklere rastladım. Aşağıda, geri dönme problemleri olan bazı zemin örnekleri verilmiştir.  Aşağıda, arka zeminin beklenenden çok daha fazla kir toplamasının nasıl kötü sonuçlandığına dair uç bir örnek var .

Geriye kaydırmanın en önemli nedenleri şunlardır

1. Görünür Silindir veya Silecek İzlerini Çıkarma.
Tıpkı bir ressamın boyadıktan sonra duvarını incelemesi gibi, zemin uygulayıcılarının da aynı şeyi zemine yapması gerekir.

Zemine çarpan çeşitli ışık açılarında özel dikkat gösterilmelidir. Yerde yuvarlanma izinin görünmediği, ışıklar kapatıldıktan ve ışık pencereden içeri girdikten sonra yansıma çok görünür olur.

2. Tek tip bir epoksi karışımı elde etmek.
Muhtemelen doğru epoksi karışımının önemini ve kürleme düzgün bir şekilde gerçekleştirilmezse bunun sonuçları hakkında detayları iletmiştik.

İnce bir kat uygularken , zemindeki epoksi miktarı oldukça az olduğundan, uygun olmayan kürlenme riski artar. Bu nedenle, sıkı karıştırmaya rağmen, zeminin hiçbir zaman yeterince sertleştirici bileşene sahip olmayan kısımlarına sahip olabilirsiniz.

Ürünü yere geri yuvarlayarak, temelde B bileşeninin her yere gitme şansını artırmış olursunuz.  Aslında epoksinin kürlenmeye başladığı, ancak yine de uygulanabilir olduğu bu kürleme aralığında (genellikle 30-60 dakikalık zaman dilimi) geri sarmayı düşünmek istersiniz.

Epoksi kimyası ve iki bileşen arasındaki kürleme konusu, çevrimiçi kursumuzda kapsamlı bir şekilde ele alınmaktadır.

Epoksi Döşemede önemli detaylar
Epoksi Döşemede önemli detaylar

Bu alan düzgün bir şekilde geri yuvarlanmadı ve sonuç olarak hızlı bir şekilde kiri aldı. Sırt yuvarlama, aplikatörün zeminin tüm alanlarına erişebilmesi için çivili ayakkabılarla yapılmalıdır.  Zemini farklı aydınlatma açılarından görmesi gerekiyor.

Ayrıca bu iş için orta kalınlıkta bir boya silindiri tavsiye ederim. Kısa tüylü silindirlerin epoksiyi toplamada ve düzgün bir şekilde dağıtmada çok iyi olmadığını görüyorum.  Ayrıca bu iş için geniş bir merdane kullanmak istersiniz çünkü bu işin yükünü ve riskini azaltır daha iyi bir sonuç verir.

Bununla birlikte, piyasadaki gerçekten geniş silindirlere karşı dikkatli olun ( 50 cm veya 20 inç artı silindirler gibi). Bu silindirler harika yüzeyler üretebilseler de iki dezavantajları vardır: Birincisi, eğer yüzey tamamen düz değilse, silindir ürünü eşit olarak yaymayacaktır. İkincisi, bu silindirler daha fazla ve ürün aldıkça çok ağır olma eğilimindedir.

Kendiliğinden Yayılan epoksi zeminler

Kendiliğinden yayılan epoksi zeminler (veya kendiliğinden düzleşen ) muhtemelen en yaygın epoksi zemin türüdür. Bu tür zeminler hakkında sık sorulan soruların bir listesini aşağıda derledim.

Neden kendiliğinden yayılan zeminler deniyor?

Epoksi reçine kaplaması , uygulama üzerine zemin yüzeyinde pürüzsüz ve düz bir doku oluşturduğundan, zeminler kendiliğinden yayılan olarak adlandırılır. kaplamayı, biraz daha pürüzlü bir portakal kabuğu dokusu elde edebileceğiniz bir rulo veya silecekle uygulamadan farklı olarak kullanabilirsiniz.

Onları bu kadar popüler yapan nedir?

Bu zeminlerin endüstriler için büyük operasyonel avantajları vardır. Pürüzsüz ve kesintisiz yüzey, forklift kamyonlarının ve ağır yükleri sürekli olarak kaydıran diğer araçların hareketi için idealdir. Ayrıca eksiz yapısı zeminlerin temizliğini kolaylaştırır, kir ve bakteri birikmesine izin vermez.

Kendiliğinden yayılan epoksi zeminler aynı zamanda çok estetik bir çekicilik sağlar çünkü parlak dikişsiz görünüm, alanı daha büyük ve çok daha çekici gösterir. Bu yüzden mimarlar onları seviyor ve genellikle ticari ve perakende satış alanları için belirliyorlar.

Kendinden yayılan bir epoksi zemin kaplama minimum kalınlık nedir?

Minimum 2 mm (1/16 inç) kalınlığa gitmeniz gerektiğidir. Bu kalınlığın altındaki herhangi bir epoksi ürün, mala izleri, rulo izleri, ezikler ve zemindeki diğer komik görünümlü şekiller gibi tesviye problemleriyle karşılaşmak zorunda kalırsınız. Alt tabakaya bağlı olarak, zeminin bazı yerlerinde 1 mm, diğer alanlarında 4 mm (özellikle köşelerde) kalınlıklara sahip olabileceğinizi unutmayın.

Biraz pürüzlü ve pürüzlü bir çimento alt tabakam var. Dengelemek için biraz kendiliğinden yayılan epoksi dökemez miyim?
Kendiliğinden yayılan epoksinin amacı bu olmadığından, yapmamalısınız. Alt tabakanın yüzey pürüzlülüğü, muhtemelen zemin kaplamanızın 2-3 mm kalınlığından çok daha büyük olacaktır. Sen epoksi büyük miktarlarda ekleyerek riskiyle (önemli ücret ödemeden!) Ve kalacaktır yüzeyinin pürüzlü olarak herhangi bir önemli sonuçlar elde değil. Bu nedenle ürünü sadece düz ve düz yüzeylere uygulamalısınız.

Epoksiyi uygulamadan önce yüzeyi eşitlemeniz gerekiyorsa, kendiliğinden yayılan çimento esaslı bileşiği kullanmayı deneyebilirsiniz. Diğer çözümler, alt tabakanın öğütülmesi veya alt tabaka düzensizliğini doldurmak için epoksi harç kullanılması olabilir .

Neden kendiliğinden yayılan epoksi zeminler, rulo uygulanan epoksi sistemlerden çok daha pahalıdır?

Kendinden tesviye sistemlerinde tüketilen epoksi miktarı, rulo (veya silecek) uygulanan sistemlere göre birkaç kat daha fazladır. Bir iki-katlı roller epoksi sistemi uygulanan bir 3mm kendinden dengeleyici sistemi kolayca epoksi 3 kg / m2 ulaşabilir ise 500-600 gr / m2 tüketebilir. Ayrıca, kendiliğinden yayılan epoksi, ürünün farklı şekilde formüle edilmesi gerektiğinden genellikle standart epoksi boyadan daha pahalıdır. Bir diğer çok önemli faktör ise, bu tür sistemler için kendi kendini hizalayan epoksi sistemleri konusunda tecrübeli, kalifiye ve eğitimli işçiler kullanmanız gerektiğidir. Bu yüzden çok daha yüksek bir işçilik maliyeti beklemelisiniz.

3d Epoksi Zemin kapmala

İnterneti kasıp kavuran bu yeni çılgınlık 3d epoxy zeminler. Lütfen haftada bir 3 boyutlu katın nasıl yapılacağını soran e-postalar alıyoruz.

Konsept düzgün: Zemine etkileyici bir grafik görüntü yapıştırın (üç boyutlu görünen)  Zemine bu derin şeffaf cam etkisini verecek berrak bir reçine kaplamayı üstüne uygulayın. Reçine görüntüyü gömer ve daha sonra bir odaya girebilir ve üç boyutlu bir uzayda durduğunuzu hissedebilirsiniz.

Çevrimiçi 3d epoksi zeminlerin çoğu görüntüsü sahtedir. Hepsi güzel bir grafiksel sunumdur.  çoğu resmin sahte olduğunu fark edeceksiniz.

3d Epoksi Zeminler
3d Epoksi Zeminler

 

Beyaz Epoksi Zemin Kaplamaları

Beyaz epoksi zemin kaplamalarının popülaritesi artmaktadır. Perakende mağazaları, oteller ve tasarımcı mağazaları birçok yeni proje için kesintisiz beyaz zeminler belirlemektedir.

Döşeme şirketleri bu tür zorlu projeleri üstlenmeye isteklidir, ancak (örneğin) standart gri zemin kaplamalarıyla karşılaştırıldığında beyaz zeminlerle ilgili zorlukların farkında olmaları gerekir.

Zorluklar şu şekildedir:
1. Uygulama aşamasında sorunların tespiti. Beyaz renkli reçineler (hala ıslakken) gözü kandırma ve potansiyel sorunları gizleme eğilimindedir. Beyaz zemin üzerinde çalışırken küçük baloncuklar, sıkışmış kir, spatula izleri kolayca tespit edilemeyebilir.

Uygulama sırasında tüm çalışanlarınızın zemini incelemesini sağlayabilirsiniz ve kimse sorunu fark etmez.  Bu nedenle , kurulum sırasında zeminin iyi aydınlatılması ve iki kez kontrol edilmesi çok önemlidir.

2. Beyaz epoksi zemin kaplamalarının genellikle viskozite sorunları vardır. Kaplamada bu kar beyazı görünümü elde etmek için ürün, beyazlatıcı pigmentlerle özel olarak formüle edilmiştir.

Bu dolgular, zeminin renginin muhteşem görünmesine neden olabilir, ancak ürünün düzgün akışını ve seviyelendirilmesini sağlamak söz konusu olduğunda zararlı olabilir. Aslında yıllar içinde yaşadığım çoğu tesviye problemi beyaz zeminlerde olmuştur.

Bu nedenle uygulama sırasında bunu akılda tutmak önemlidir. Ürünün tiksotropisini ve akışını başka yöntemlerle iyileştirmeniz gerekebilir . (Bir yöntem çözücü eklemek olabilir, ancak bu daha fazla sıkışmış hava ve kabarcıklara yol açabilir)

3. Beyaz zeminler iyileştikten sonra affetmez. Zemin çalışmaya başladığında hemen toz ve kiri toplama eğilimindedir. Kaplamadaki her küçük anormallik görünür hale gelecektir. Kaplama aşamasında ele alınmayan baloncuklar ve mala işaretleri artık çirkin siyah noktalar gibi görünebilir.

Beyaz Epoksi Zemin Kaplamaları
Beyaz Epoksi Zemin Kaplamaları

Epoksi Döşemede Yüzey Hazırlama

Tüm deneyimli epoksi uygulayıcıları, başarılı bir döşeme projesinin uzun vadeli başarısı için kapsamlı yüzey hazırlığının anahtar olduğu konusunda hemfikir olacaktır.

Bir müşterinin, tamamladıktan birkaç hafta veya ay sonra ufalanmaya ve kırılmaya başlamak için güzel epoksi zemini keşfetmesi için daha fazla kalp kırıcı bir şey olamaz.  Çoğu zaman kötü yüzey hazırlığı suçludur. Substrat düzgün bir şekilde öğütülmemiş, temizlenmemiş ve epoksiyi kabul edecek şekilde hazırlanmamıştır.

Epoksi Döşemede Yüzey Hazırlama
Epoksi Döşemede Yüzey Hazırlama
En uygun yüzey hazırlığı

Peki, uygun yüzey hazırlığı nelerden oluşur? En iyi yöntem hangisidir? Bu iyi bir sorudur çünkü söz konusu uygulamaya bağlı olarak soruna farklı bir şekilde yaklaşmanız gerekebilir.  Mekanik yoğunluklarına göre birkaç yüzey hazırlığı seviyesi belirledik.  Bazı yöntemler (zımparalama gibi) hafiftir ve yüzeyi zar zor çizer. Diğer yöntemler (kazıma gibi) derin ve yoğun olabilir.

Zımparalama

Zımparalama – Bu, genellikle bir açılı taşlama makinesi veya hafif bir zemin zımparası ile yapılan en hafif yüzey hazırlığı şeklidir. Bir diske yapıştırılmış zımpara kağıdıyla (çeşitli kumlardan) yapılır. Bu tür yüzey hazırlığı yalnızca yeniden kaplama işleri için veya sadece hafif bir boya işi uyguluyorsanız uygundur. Pürüzlü, düşük kumlu bir zımpara kağıdı kullansanız bile, yüzey çiziği çok az olacaktır.

Taş Öğütme – Bu makineler elmas öğütücüler çıkmadan önce çok popülerdi, ancak epoksi aplikatörlerinin bu günlerde çok fazla kullanmadığını görüyorum. Temel olarak bu, tabana tutturulmuş taş aletlere sahip ağır bir taşlama makinesidir. Yumuşak bir beton yüzey için iyi çalışır, ancak sert beton veya epoksi üzerinde iyi taşlama yapmaz.

Epoksi Döşemede Yüzey Hazırlama
Öğütücüler

Elmas Öğütücüler – Elmas öğütücülere bayılırım çünkü çok yönlüdürler. Çoğu elmas öğütücü, elmasların kolayca değiştirilmesine izin verir. Bu nedenle yumuşak çimentodan sert betona kadar her türlü zemini işleyebilirler.

Eski boya katmanlarını sıyırabilir ve zeminin yağlı kısımlarını temizleyebilirler. Elmas taşlama, zeminde (zımparalamaya kıyasla) çok daha derin ve daha sert bir çizilme profili bırakır ve bu, astarın zemine daha iyi yapışmasını sağlar.

Ayrıca, dağınık ve kirlenmiş yamalarla uğraşıyorsanız, biraz kalıcı elmas taşlama size güzel ve temiz bir zemin sağlamak için yeterlidir. 2-3 mm’ye kadar standart zemin sistemleriyle çalışıyorsanız tercih edilecek seçim budur.

Epoksi Döşemede Yüzey Hazırlama
Epoksi Döşemede Yüzey Hazırlama

Kumlama , taşlamadan daha agresif bir yüzey hazırlama yöntemidir. Yüksek yapılı döşeme sistemleri (3 mm ve üzeri) için yapıştırma koşullarını ideal hale getiren hoş bir derin profil bırakır.  Ancak kumlama , düzgün çalışması için çok kaliteli beton gerektirir. Zayıf bir alt tabakaya kumlama yapmayı denerseniz, alt tabakaya zarar verebilirsiniz.

Yüzeye kazınan çok agresif bir yüzey hazırlama şeklidir. Korkunç görünümlü kirli zeminlerle karşılaşıldığında birkaç kez, bir kazıyıcı kullanmak günü kurtarır. Yüzeyi temizleyerek yeni bir kalın yapılı kaplama uygulanabilir.

uygulamayı planladığınız sistem ne kadar kalınsa, hazırlığın o kadar derin olması gerekir. Bu aynı zamanda tam tersi de geçerlidir. Bir yüzeyi kazıyacaksanız, o yüzeyi kaplamak için kalın bir kaplamaya ihtiyacınız vardır. İnce bir epoksi kaplama, ağır şekilde yaralanmış profili tam olarak kapatamayacaktır.

Epoksi Döşemede Zemin Derzlerinin Kaplanması

Zemin derzleriyle uğraşmak, epoksi döşemede herkesin tartıştığı gibi görünen zorlu konulardan biridir. Epoksi döşemenin en büyük faydalarından biri, kusursuz görünümdür. Bu nedenle herhangi bir ek yerinin görünmesini istemiyoruz.

Ve tartışmanın başladığı yer burasıdır: Derzleri kapatmalı mıyız ve eğer öyleyse, derzleri doldurmak için ne kullanmalıyız?

Zemin bağlantıları ile ne demek istediğimiz konusunda anlaşarak başlamalıyız. Genel olarak, bu makalede tartışacağımız iki tür zemin derzleri vardır: Yapısal derzler ve beton döşeme derzleri . Her bir bağlantı türü ile başa çıkmak için gereken yaklaşım çok farklıdır, bu nedenle aşağıda her iki durumu ayrı ayrı analiz edelim.

Yapısal (veya Yapı) eklemler .

Bunlar “büyük” eklemlerdir. Genellikle kalınlıkları (1-2 cm yaygındır) ve amaçları binaların hareketine izin vermektir. Hava koşulları, termal genleşmeler vb. Nedeniyle oluşan hareketler.

Büyük binalarda (genellikle 30 metreden uzun) bina derzleri bulunur ve bunlar aynı zamanda yan yana sıkışmış iki mevcut bina birleştirildiğinde de kullanılır.  Eklemin amacı, iki yapıyı birbirine bağlamaktır. Bu tür derzler epoksi ile kapatılmamalıdır.

Aşağıdaki resimde epoksi zemin, yapının ortasından aşağıya doğru uzanan bir anahtar bağlantısı olan büyük bir ofis binasına uygulanmıştır. Metal bir bağlantı kaplaması, binanın iki bölümünü ayırır.

Epoksi Döşemede Zemin Derzlerinin Kaplanması
Epoksi Döşemede Zemin Derzlerinin Kaplanması

Epoksi, çok az hareket alanı sağlayan sert bir malzemedir. Bina derzlerinin serbestçe hareket etmesi gerekir, ve bu nedenle beton döşeme derzlerinden daha geniştir. (aşağıda tartışılmıştır). Epoksi, esnekliğe sahip olmadığı için bu kadar geniş bir derzi köprülemek mümkün değildir. Bir bina derzini ne zaman doldurursanız veya kaplarsanız, epoksi neredeyse kesinlikle çatlar.

Epokside çatlağı önlemek

Peki ne yapabilirsin? En iyi çözüm, derz kaplaması kullanmaktır. Bu genellikle metal veya alüminyumdan yapılır. ve bağlantının bir tarafında zemine tutturulur (ayrıca her iki tarafa sabitlenmiş bir ‘hareketli bağlantı’ da kullanabilirsiniz).

Temelde, binanın iki tarafını birleştiren metal bir köprü yaptınız ve altındaki zeminin serbestçe hareket etmesine izin verildi. Başka bir çözüm de ortasından güzel ve düzgün bir eklemi doldurmak ve sonra kesmektir. Ancak bu eklemi hareket ettirmek için serbest tutmanız gerekir.

Üçüncü bir çözüm, bu tür derzleri kalın elastik bir bileşikle (siyah lastikli bir bileşik gibi) doldurmak olacaktır. Bu ürünler büyük kalınlıklar için tasarlanmadıkları ve kurumaları sonsuza kadar sürecekleri için geleneksel bir dolgu macunu kullanmayın.

Epoksi zemin kaplama Beton döşeme derzleri

Şimdi beton döşeme derzlerine geçelim. Bu derzler genellikle beton levhanın dökülmesinden sonra zeminde kesilir . Tipik olarak, her 5-10 metrede bir 5 mm derinlikte ve 5 mm genişliğinde kesilirler.

Bu derzlerin amacı kürlenme aşamasında betonun büzülmesini sağlamaktır. Aksi takdirde, büzülmeye izin veren ek yerleri yoksa levha çatlaklarla dolabilir. Ayrıca bu eklemler, bir zeminin yük dağılımının idare edilmesine de yardımcı olabilir.

Bu zemin derzleri epoksi ile kaplanabilir. Aslında, derzlerin kir ve toz toplamaması için epoksi ile kaplanması gerektiğini de eklemeliyim.

Bu derzleri doldurmanın doğru yolu sert bir elastik malzemedir . Zemin etkisini hesaba katacak kadar sert ve aynı zamanda betonda bir miktar (az) harekete izin verecek kadar elastik olması gerekir.

Ayrıca boyanabilir olması gerekir. Aşağıdaki resimde birisi yanlışlıkla bir pencere camı dolgu macunu kullanarak bir ek yeri doldurdu, ancak astar uygulandığında boyanabilir olmadığını fark ettik.

Esneklikten yoksun olduğu için epoksi dolgu harcı kullanmayı desteklemiyorum, kişisel tercihim MS Polimer bazlı bir dolgu macunu kullanmaktır.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu