İç mekan boyamanın faydaları yazısında, iç boyama prosedürünü adım adım açıklayacağız. Aynı zamanda, evinizin duvarlarını onarırken iç mekan boyamanın faydaları, müteahhit talepleri için maliyet piyasası gibi faydalı bilgileri özetledik. İç duvarların nasıl onarılacağı konusunda endişeleriniz varsa, lütfen bize danışın.

Evin imajını tamamen değiştirmek isteyen veya evini düşük maliyetle modaya uygun bir şekilde yenilemek isteyen kişiler için iç boyama önerilir. Malzemenin kumaştan farklı dokusunun keyfini çıkarabilir.
Bu yazımızda, iç mekan boyamanın faydalarını, müteahhit talebi, maliyetini ve kendi başınıza nasıl boyayacağınızı özetledik. İç mekan boyama ile ilgilenenler veya bez değiştirme veya boyama konusunda sıkıntı yaşayanlar için lütfen başvurunuz.

İç mekan boyamanın faydaları

İç mekan boyama, doku ve yapıdan en iyi şekilde yararlanan bir alan yaratmak gibi çeşitli avantajlara sahiptir. Burada neden iç mekan boyamayı tavsiye ettiğimizi kolay anlaşılır bir şekilde anlatacağız.

Mekanın modaya uygunluğu

Mekanın modaya uygunluğuGenel evlerin iç mekanlarının çoğu kumaştan yapılır ancak kafe, restoran, özel yapım ev vb. yerlerde istenirse iç mekanlar boyanabilir. İç boyama, binanın dokusunu öne çıkarıyor.

Böylece diğer mağazalardan farklı benzersiz bir dokuya sahip olabilirsiniz. Dolaylı aydınlatma ve yeşillik bitkileri ile iyi gider ve modaya uygun bir alan yaratmak için kullanışlıdır.

 

Bol renk varyasyonları

Bol renk varyasyonları
Boya çok çeşitli renklere sahip olduğu için hayal ettiğiniz gibi duvarlar oluşturmayı kolaylaştırma avantajına sahiptir. Ayrıca orijinal bir renk elde etmek için birden fazla boya türünü karıştırmak mümkün olduğundan, nüansı biraz değiştirmek istediğinizde veya tonu azaltmak istediğinizde isteklerinizi yerine getirmeniz daha kolay olacaktır.

Yeniden kaplama nedeniyle atık malzeme yoktur

Normalde, bir bezi değiştirirken tüm eski bezi çıkarın ve ardından yenisiyle değiştirin. Geniş bir alanı değiştirmek, bertarafı zor olabilecek çok fazla atık malzeme üretecektir.
Öte yandan, iç mekan boyaması ne kadar tekrar boyanırsa boyansın atık malzeme oluşturmaz ve kumaşın tepesinden boyama yapmak mümkündür.

Tamiri kolay

Bezin bir kısmı çıkarsa veya rengi bozulursa, tüm yüzey değiştirilmelidir. Bununla birlikte, boyamanın kısmen onarılması kolaydır ve rengi çevreleyen renge göre ayarlamak ve dokuyu eşleştirmek gibi yüksek bir serbestlik derecesiyle tamir etmek mümkündür. Boyandıktan sonra onarımı daha kolay olacak ve daha az bakım gerekecektir.

İç mekan boyama ve kumaş değiştirme arasındaki fark

Burada, iç mekan boyama ve kumaş değiştirme arasındaki farkı daha ayrıntılı olarak açıklayacağız. Hangi yapının daha iyi olduğunu merak ediyorsanız, lütfen ona bakın.
İç boyama

İç mekan boyamanın özelliği, sıcak ve derin bir alan yaratmasıdır. Yüksek derecede özgürlük ile birden çok renkle boyama ve desen çizimi gibi benzersiz tasarımların keyfini çıkarabilirsiniz.

Kısmi onarımlar bile uzun süre kullanılabildiğinden, uzun vadede bakım maliyetlerinin düşük tutulması muhtemeldir.

Öte yandan, iç mekanlarda boyama yaparken, boyanın cinsine bağlı olarak koku odaya hapsolabilir. Zamanla kaybolacak olsa da koku hassasiyeti olan kişiler mutfakta veya yatak odasında kullanırken dikkatli olmalıdır.

 

Kendin yapabileceğin 3 aşamalı iç mekan boyama

Burada kendin yap iç boyama nasıl yapılır adım adım anlatacağız. Kendin Yap işine yeni başlayanlar için kolaylık olması adına gerekli aletler ve hazırlıklar gibi temel kısımları anlatacağız.

Hazırlayın

İç mekan boyamaya hazırlanmak için aletleri hazırlayacağız ve onları iyileştireceğiz. İlk olarak, aşağıdaki araçları hazırlayın ve alanı güvenceye almak için yakındaki mobilyaları taşıyın.

Boya, fırça, rulo, , boya kabı , nötr deterjan, leke önleyici kapatıcı vb . Çalışma sırasında boya ile kirlenmesini veya çizilmesini önlemek için diğer parçaların vinil veya bant ile korunması işi.

Mobilyaları taşıdıktan sonra klima, priz, aydınlatma gibi detayları kapatın. Klima ile duvar arasındaki boşluğa maskeleme bandı koyun ve süpürgeliklerin kenarlarını ve farklı renkleri kapatmak için maskeleme bandı kullanın. Geniş zeminleri ve mobilyaları vinil veya bezle örtün.

Temel çalışmaları gerçekleştirin

Temel çalışmaları gerçekleştirin

Ardından, boyama için temel işlemi gerçekleştireceğiz. Baz işlemi, boyanın bitişini etkileyen önemli bir işlemdir ve boya uygulamadan önce duvarların temizlenmesi işidir.

İlk olarak, kiri temizlemek için nötr bir deterjan kullanın ve eski boya filmlerini, tozu ve küfü çıkarın. Ayrıca, sigaranın üzerinde katran lekesi varsa, temiz bir şekilde çıkarmak için katran durdurucu kullanabilirsiniz.

Ardından, delikleri ve oyukları doldurmak için macun ve kalafatlama maddesi kullanın. Taban düzgün değilse, boya düzensiz olacaktır. Duvar düz olana kadar dikkatlice yapın.

Boya kullanım  öncesi

Boyayı iyice çalkalayın ve kaba aktarın, ardından boyamak için silindirleri kullanın. Boyama iki adımda yapılır ve önce bir fırça ile küçük bir alana, ardından geniş bir yüzeye uygularsanız, bitiş düzgün ve güzel olacaktır.

İlk kat tamamlandığında, boya parmaklarınıza yapışmayıncaya kadar tamamen kurumasını bekleyin, ardından ikinci katı uygulayın.

İkinci boyamada, renk eşitsizliği ve hava kabarcıklarını önlemek için boyayı mümkün olduğunca ince ve eşit bir şekilde uygulamak önemlidir. Lütfen çok kalın uygularsanız, pürüzlerin kolayca oluşacağını ve bitişin güzel olmayacağını unutmayın.

İç mekan boyama için önlemler ve noktalar

Boyanın cinsine bağlı olarak nem ve sıcaklığın etkisiyle kolayca soyulabilir. Boyama yaparken yağmurlu veya soğuk günlerden kaçının ve %65 veya daha az nem ve 15 °C ila 20 °C sıcaklıkta güneşli bir günde yapılması önerilir.

Kokunun odayı doldurmasını önlemek için iyi havalandırma olması da önemlidir. Havalandırmanın sağlanması ayrıca boyanın çabuk kuruması avantajına sahiptir, böylece işi sorunsuz bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Kaplanan yüzeyin durumuna ve boyanın uyumluluğuna bağlı olarak boya hemen çıkabilir. Bir boya seçerken, “ana malzeme nedir” ve “boya taban malzemeye uygun mu?” kontrol ettiğinizden emin olun.

Hazırlık

Önemli bir kalem olan bitmiş ürünün kalitesini yüzey işleminin belirlediğini söylemek abartı olmaz. Özellikle mevcut boya filmi kalırsa ne kadar dikkatli uygulanırsa uygulansın boyanın karışması zorlaşacak ve kısa sürede çıkmasına neden olabilecektir.

Boyayı uyguladıktan sonra göze çarpma eğiliminde olduklarından, tabandaki çatlakları ve düzensizlikleri macunla doldurduğunuzdan emin olun.

Ayrıca yüzey işlemi öncesi kür yapılması da bitişi etkileyen önemli bir noktadır. Kürleşmeyi ihmal ederseniz, kirlenmesini istemediğiniz kısımlara boya yapışacak ve renkler düzgün boyanmayacak ve bu da arızaya yol açacaktır.

Küçük parçaları ve mobilyaları sertleştirmek için zaman ayırmak kolaydır, ancak üzerini maskeleme bandı veya vinil ile kaplayın.

Boya nasıl seçilir ve uygulanır

Boyalar çeşitli içerik ve özelliklerle satılmaktadır. İç mekan boyama için daha az kokulu, su bazlı bir boya tercih edilmesi tavsiye edilir.

Bununla birlikte, su bazlı boyalar herhangi bir kimyasal bileşen içermez, bu nedenle güvenli, yeni başlayanlar için bile kullanımı kolay ve alışkın olmadığınız sürece sağlığa olumsuz etkileri olmayan birini seçmek iyi bir fikirdir.

Boya uygularken akılda tutulması gereken bir şey, yeniden kaplamadan önce önceki boyanın tamamen kuru olduğundan emin olmaktır.

Kurumadan önce boyarsanız, renk eşitsizliği meydana gelebilir, bu nedenle boya kutusunun üzerinde belirtilen kuruma süresini kontrol edin ve ikinci boyayı uygulamadan önce iyi havalandırılmış bir alanda iyice kurutun.

Bu, boyanın tekrar tekrar katmanlanabileceği anlamına da gelmez. Kalın kaplama damlama ve çatlaklara neden olabileceğinden dikkatli olun.

İç mekan boyama için maliyet

İç mekan boyamanın faydaları, kumaştan farklı derin bir dokuya sahip olabilmeniz, kısmen tamir ederken uzun süre kullanabilmeniz ve bir kez boyadığınızda bir dahaki sefere atık malzeme oluşmamasıdır.

Kendin Yap ile yapabilirsiniz, ancak temel işlemi düzgün bir şekilde tamamlamazsanız veya temel malzemeye uymayan boya kullanırsanız, bitişin düşük olacağını unutmayın.

Renk eşitsizliği olmayan güzel bir boyaya sahip olmak istiyorsanız bir tadilat firmasına başvurmanız tavsiye edilir. Bir iç mekan boyacısı talep etmeyi düşünüyorsanız, lütfen çeşitli bina tadilat sonuçlarıyla ilgilenen  uzuner inşaat yetkilisine başvurun.