İnşaat firması, Birçok inşaat ve mühendislik işini içeren geniş bir endüstridir. İnşaat sektörü; marangozluk, yol yapımı, köprü ve ev tasarımını içeren bir yelpazenin pek çok parçasını oluşturur.

Dünyanın en büyük endüstrisi arasında inşaat sektörü yer alır. Çünkü her şehir, kasaba ve ülke belirli bir alt yapıda oluşturulmaktadır. Ve inşaat sektörü alt yapıda dahil pek çok içeriği bünyesinde barındırır.

Üç ana bölüm halinde incelenebilir. Bu bölümler; müteahhitlik, özel ticari inşaatları ve inşaat mühendisliği alanlarıdır. Her alanın endüstride farklı bir içeriği mevcuttur.

İnşaat Sektörünün Bölümleri Nelerdir?

İnşaat sektörünün bölümlerini endüstriyel, ticari, kurumsal, konut ve sivil olmak üzere bölümlere ayırabiliriz. Ancak bu kadarla da bitmeyen bir alt yapı inşaat sektörlerinde de bulunur. Burada bölümler olarak genelde bakılan hizmetler açısından bilgi verilmektedir. Bu bölümleri inceleyecek olursak;

 Endüstriyel İnşaat Sektörü Nedir?

Sanayi sektörü öncelikle tahmin edildiği gibi endüstriyel inşaat firması yapılarını içerisine alır. Bu üretim tesislerini, enerji üretimini, rafinerileri, petrol tesislerini, gaz tesislerini de içerisine alan geniş bir sektördür.

Listeyi uzatmak mümkündür. sektör birçok durumda en büyük ve en uzak işlerden bir kısmını içerisinde barındırır. Çok büyük sanayi tesisleri, kent merkezlerinin çok dışında kırsal alanlara inşa edilir.

Bu çalışmanın temel zorluğu bazılarının kapsam, boyut ve konumlarının genel olarak karmaşık olmasıdır. Bu nedenle endüstriyel inşaat projesinde başarının sırrı doğru planlamadan geçer.

 

 Ticari İnşaat Sektörü Nedir?

Ticari inşaat sektörü, ofis perakende ve eğlence alanlarını kapsayan bir uygulamadır. Bu sektör genellikle büyük şehirlerin atan kalbi gibidir. Vazgeçilmez alanlar olarak oldukça geniş bir uygulama alanına sahiptir.

Ticari inşaat sektörleri alanına doktor ofislerinden sinema salonlarına, ofis binalarından alışveriş merkezlerine kadar pek çok bina içeriği girer.

Eşsiz ve en ilginç mimarilerin sunumunu ticari inşaat sektöründe görmek mümkündür. Perakendecilik her geçen gün hızla değişen bir bölüm olarak görülmektedir. Bu bakımdan yenileme ve onarım çalışmaları için de yine ticari inşaat sektörü düzenli gelir kaynağı sağlamaktadır.

 

 Konut İnşaat Sektörü Nedir?

Ticari inşaat sektörleri büyük şehirlerin atan kalbi olarak görülüyor ise ekonominin kalp atışı da konut inşaat sektöründe atmaktadır. İnsanların konut satın alması tamamen ülkelerin ekonomisini gösteren bir uygulamadır.

Şayet konut alım satımları canlı ise bu ülke ekonomisinin iyi gittiği anlamına gelen bir süreçtir.

Konut inşaatı içerisine genel olarak ev yapıları, apartmanlar, huzur evleri gibi yapı ve binalar girmektedir. Bu binaların boyutu, konut tipi apartman bina sayıları da hesaba katıldığında bin ile yüz binleri ifade eden rakamlar arasında değişiklik gösterir.

Bu bakımdan oldukça ileri teknolojilerle donatılmış ve her geçen gün biraz daha ilerleyen bir gelire sahiptir.

 

İnşaat Nedir?

İnşaat sektörünün en büyük bölümlerinden bir tanesi de inşaat firması sektörü olarak görülmektedir.

Sivil inşaat sektörünün içerisine karayolları, demiryolları, barajlar, köprüler ve alt yapılar gibi oldukça farklı uygulamaları içinde barındıran tanımlamalar girer. Sivil inşaat projeleri boyut ve kapsamı açısından oldukça değişik ölçülere sahiptir.

Menfez değişiminden garaj yoluna, küçük bir şehre güç veren her çalışma sivil inşaat sektörünün çalışma alanları içerisine dahildir.

Projeleri oldukça karmaşık teknik gereksinimlere sahiptir. Bu nedenle, firmalar bu projeler konusunda uzmanlaşma eğilimine girme yolunu tercih ederler.

Bu tür işlerden kaçınma yoluna giden firmalar da piyasada oldukça fazla sayıdadır. Bu nedenle sivil inşaat sektöründe ki kalite daha yüksek ve katı olma eğilimine yönelmiştir.

 

İnşaat Sektörünün Çalışma Koşulları Nasıldır?

Zor ve zahmetli çalışma koşullarını içerisinde barındırır. Yapılanma sektöründe birebir insan odaklı çalışma bulunması dolayısı ile riski de oldukça fazladır.

Aşırı soğuk ve sıcak ortamların yanı sıra zorlu ortamlarda dış mekanlarda çalışma zorunluluğu doğar. Bir inşaat işçisinin oldukça fazla fiziksel efor gerektiren, uzun vardiyalar boyu çalışması gereken durumlar mevcuttur.

Bu bakımdan inşaat çalışanlarının da fiziksel olarak formda olması tercih edilen etkenler arasındadır.

 

Sektörde tehlikeli araç ve gereç kullanımı hakimiyeti olması dolayısıyla tecrübe ve deneyim gerektiren uygulamalar bulunur. Pek çok bitmemiş binaların aşırı yüksekliği çalışma alanında zorluklara neden olur.

Riskli iş alanları için çalışma koşullarında gerekli önlemlerin de alınması iş güvenliği açısından önemli bir rol oynamaktadır. Gerekli güvenlik önlemleri arasında baret, eldiven ve göz koruması malzemeleri giyilmesi zorunlu kıyafetler arasındadır.

 

İnşaat Sektöründe Büyüme Olanağı Yüksek Alanlar Nerelerdir?

İnşaat sektörü eğilimleri her yıl büyüme oranı ile farklı alanlara yönelir. İlerleyen günlerde inşaat sektöründe büyümeye eğilimli hangi alanların mevcut olduğu konusu da bu yüzden merak konusu olmaktadır.

Sektörde yaşanan dalgalanmalar nedeniyle yatırım firmaları hangi alanda büyüme olacağı konusunda araştırma yaparak o alana yönelmeyi de tercih etmektedir.

Geleceğinde ki parlaklığı hiç sönmeyen inşaat sektöründe hangi alanların daha fazla büyüme göstereceğine kısaca bakacak olursak;

Ofis İnşaatı: inşaat sektöründe yaşanan gelişmeler de teknolojiden nasibini alıyor. Bu bakımdan ofislerde çalışma standardının sürekli olarak değişmesi nedeniyle ilerleyen dönemlerde ofis inşaatlarının oldukça önemli hale geleceği görülüyor.

Özellikle bilgisayar tasarımı, mühendislik, tele pazarlama, müşteri hizmetleri doğrultusunda iş koşullarının ve çalışma şartlarının değişmesi nedeniyle ofis inşaat hizmetlerinde yükseliş görülüyor.

Ofis alanında görülen artışın nedeni kentsel yaşam tarzında yaşanan değişikliklerden de kaynaklanır.

Depo İnşaatı

Alışveriş sektörünün oldukça gelişme gösterdiği görülüyor. Bu doğrultuda satın alma işlemleri de genellikle çevrim içi gerçekleşmeye başladı.

Yaşayan salgın hastalıklar ve çevresel koşulların yanı sıra yoğun iş yaşantısı da çevrim içi alışveriş ihtiyacına olan ilgiyi oldukça artırıyor. Bu nedenle de alışveriş yaşantısında mağazalardan ziyade depolar ön plana çıkıyor.

Tüketicilerin çevrim içi olarak sipariş ettiği ürünlerin, uygun koşullarda saklanabileceği depolar bu bakımdan oldukça büyük bir alan kaplıyor.

 

Yerleşim Yeri İnşaatı

Ev inşaatı kesinlikle ivmesi sürekli yükselişte olan bir alandır. Her geçen gün artan nüfusun konut ihtiyacını karşılaması bakımından bu yükseliş görülmektedir.

Özellikle de genç nüfusun ve bireysel yaşamın öne çıktığı günümüz koşullarında mini daireler ve yaşam alanları oldukça ilgi görür hale geliyor.

 

Modüler Yapı İnşaatı

Modüler yapılar denildiğinde daha az zaman ve maliyet akla geliyor. Bunun fark edilmesi ile birlikte ilgi de doğal olarak bu yöne doğru kayıyor.

Giderek popüler hale gelen modüler yapıların pazar payı da bu nedenle sürekli olarak artış gösteriyor. Saha dışı inşaatlar olarak adlandırılan modüler yapılar da yer alan yüksek profilli modüler projeler ile yapılan bina tanımlamaları avantaj sunuyor.

Kontrollü bir yaşam olanağı sunduğu içinde güvenli yaşam olanakları sunar.

 

Altyapı İnşaatı

Daha çok yönetime dayalı işleyen bir süreç olduğu için yaşanan olumlu ve olumsuz değişikliklerden etkilenme olasılığı oldukça fazladır.

Yeni yönetimle gelen değişikliğin düzenlenmesi biraz zaman alabilir. Bu değişikliklerin doğru öngörülmesi halinde piyasada oldukça ihtiyaç olan bir alandır. Şehirlerin optimum yaşantısı için oldukça büyük öneme sahiptir.

 

İnşaat Teknolojileri

Teknolojide yaşanan gelişmeler inşaat sektöründe de hızlı gelişmelere sebebiyet verdi. Bu bakımdan inşaat sektöründe yaşayan teknolojik gelişmelerde minimum maliyetle maksimum sonuçları artıran yönde gelişme göstermektedir.