Duyuru-Haber

inşaat yapımında Planlama, maliyet ve son tarih güvenliğini bu şekilde garanti edersiniz

inşaat yapımında Planlama, maliyet ve son tarih güvenliğini bu şekilde garanti edersiniz

[ad_1]
inşaat yapımında Planlama Genel müteahhit inşaatı: Bir inşaat şirketi, sözleşmeli olarak ve en iyi ihtimalle sabit bir fiyata kabuk inşaatı, iç donanım ve açık alan planlaması sunmak üzere görevlendirilirse, müşteri için risk yönetilebilir olmaya devam eder. Bununla birlikte, tüm dijital yardımlara rağmen, bina BIM yazılımı, VR uygulamaları ve bulut çözümleri ağırlıklı olarak bir ekip olarak çalışmaya devam edin. Proje ortakları arasındaki iletişim, yukarıda belirtilen hedefler için her şeyden önce dürüst ve hedef odaklı olmalıdır ve biri yüksek planlama kalitesi sonradan önceden yüksek inşaat kalitesine dönüştürülmelidir.

Genel müteahhit yapımı: model tabanlı planlama

Ancak, bu orkestradaki mimarlar otomatik olarak virtüöz şefler değiller. Ancak, bunları bir BIM uzmanları Model tabanlı genel planlamadan sorumlu ve koordine edin. Sirri El Jundi, kendi ofisi ve mesleği hakkında konuşurken de bunu vurguluyor. Stuttgart mimarlık ofisi JSB’nin (Jundi Schrade Baumeister Architekten PartGmbB) ortağıdır.

Dört yıl önce başlayan üç kurucu, iş modellerini ilk dakikadan itibaren ofisteki tüm projeler için dijital planlama yöntemlerinin kullanımına dayandırdı. Şimdiye kadar geliştirebildikleri uzmanlık onları haklı çıkardı. Güney Almanya’nın her yerinden mimarlar onlara yaklaşıyor ve inşaat izni verildikten sonra bile model tabanlı planlamaya “geçirilmesi” gereken kendi projelerinde destek arıyorlar.

Model ve gerçeklik

Word, BIM yeterliliği konusunda hızla dolaştı. İlk projelerden biri olan Heilbronn’daki bir tıp merkezi sırasında, genel müteahhit Bau genç ofisten haberdar oldu. GU’da, projesi için 3B çalışma yönteminin ne kadar büyük bir fayda sağladığı kısa sürede anlaşıldı. Erken planlama aşamalarındaki kesin boyutlar ve miktarlar gibi, dahil olan her inşaat şirketi için gerekli olan iyi bilinen avantajlara ek olarak, o sırada proje yöneticisini etkileyen, modelleme ile bina arasındaki yüksek uyum düzeyiydi. .

Sirri El Jundi: “Mezun olduktan sonra evin içinde dolaştı ve bana bunun bir projeden ilk kez geçtiğini ve bunu zaten bildiğini hissettiğini söyledi. Ve bu kesinlikle doğru. Archicad planlama yazılımımız ile model üzerinde gerçek zamanlı olarak hareket edebiliyoruz. Bu basit tel modellere helikopter bakışı değildir. Burada aldığımız bakış açıları, daha sonra gerçek hayatta geçer. ”

Model boyunca bölüm: Nonnenbuckel hemşirelerin evi. Resim: JSB Architects, Stuttgart

Kalite yaratın

Model tabanlı planlama, geleneksel 2D CAD planları temelinde JSB’de oluşturulur. Mimarlar tarafından geliştirilen mimari modelin yanı sıra yapı modelinde uzman modellerin koordinasyonu ve planlamanın birleştirilmesi söz konusudur. Bu, müşteri olarak genel yüklenici ve yüklenici olarak JSB için yeni nitelikler ve güvenlik yaratır. Ofis, genel yükleniciler tarafından bir iş sözleşmesi temelinde sunulacak BIM hizmetleri ile görevlendirilir. Bu, modellemenin derecesini, geometrinin kapsamını, bileşen özelliklerini ve sınıflandırmalarını (kütle ve miktar belirleme için önemlidir) ve ayrıca model verileri olarak anahtar ayrıntıların sunulmasını açıklar. Stuttgart mimarlık ofisi birçok projede bu takımyıldız ve hizmet kapsamı içinde hareket etmektedir.

Bununla birlikte, her BIM modeli, bir inşaat şirketine maliyet ve çaba planlaması için ihtiyaç duyduğu bilgileri sağlamaya uygun değildir. Şu anda, birçok mimar ve uzman planlamacının hala dijital planlamaya yeni başlayanlar olduğu küçümsenmemelidir. Ve dijital olarak planlamaları gereken standartlar hiçbir şekilde sabit değildir. BIM planlama yöntemi, ayrıntı düzeylerini, tek tip modelleme yönergelerini veya bağlayıcı değişim formatlarını tanımlayacak standartlar ve düzenlemeler için hala çok genç. Bunların hepsi işin içinde, ancak henüz mevcut değil. Ek olarak, BIM ile bile hiçbir şekilde daha az çeşitli hale gelmeyen projelerin bireyselliği vardır.

Genel yüklenici inşaatı: İnşaat aşaması için güvenlik

Sirri El Jundi: “Birisi bana projeleri LOD 300 veya 400 ile planlayıp planlamadığımı sorduğunda içimden gülümsemem gerekiyor. Bizim için bu, projede bilgi ve kaliteyi belirleyen temel kriter değil. Daha ziyade, kendimizi doğrudan müşterimizin gereksinimlerine, bina ve hizmet aşamasına yönlendiriyoruz ve modelde tam olarak neyin gerekli olduğunu ve hangi ayrıntı düzeyinde bir şeyin yaratılacağını bireysel olarak belirliyoruz.
çabalarımızı optimize eder ve inşaat aşaması için de güvenlik oluşturur. ”

Bir iş sözleşmesi çerçevesindeki iş yükü ve ücreti açıkça tanımlanmıştır. Bu hiçbir şekilde JSB’nin hizmetler için HOAI’ye dayalı geleneksel planlama hizmetlerinden daha fazla ödediği anlamına gelmez. JSB iş modeli birçok meslektaşınkinden farklıdır, ancak bir mimarlık firması olarak bir “boşlukta” faaliyet göstermezler. Rekabetçi olmak için, daha çok kendi hizmetlerinizi ve ilgili masrafları optimize etmekle ilgilidir. Sirri El Jundi: “Planlama hizmetlerimizin kapsamını belirleme konusunda müşterilerimizle de yakın temas halindeyiz. Örneğin, müşteri olarak genel bir yüklenici için gerekli olmayan planlı hizmetlerin ihmal edilmesi söz konusu olabilir. ”

Genel müteahhit inşaatı
Heilbronn’daki şantiye 8: Planlama modelinden müşteriye devredmeye. Resim: JSB Architects

Tüm bina modelleri, 1:50 ile karşılaştırılabilir bir ölçekte detaylandırılmıştır. Ek olarak, projedeki her bir bileşenin sınıflandırılması ve yapılandırılması vardır – kesin ölçümler ve miktar belirleme temeli. Bu bilgiler doğruysa, genel bir yüklenici maliyetleri son derece hızlı ve kesin bir şekilde belirleyebilir. Buna ek olarak, JSB, model verileri olarak kural ayrıntılarını ve zor ayrıntıları (bileşenlerin karmaşık kesişimleri gibi) sağlar. İnşaat şirketi bunu ihale davetinde teklif sahibine iletmek ve kesin teklifler almak için kullanabilir.

Uygulama planlamasına odaklanın

JSB, neyin gerekli olduğunu çözer – takılıp kalmadan. 40 kişilik sürekli büyüyen bir ekiple ekonomik kalabilmek için bu önemlidir. İyi düşünülmüş iç süreçler başka bir faktördür. Jundi’ye göre, Archicad’da uzun süre kendi modelleme standartları üzerinde çalıştılar. Bunu yapmak için, odak noktasının artık IFC değişim modelinde olmadığı temel parametreleri tanımlamak gerekliydi. WP1 ve WP2 çerçevesinde yürütmeye ve ayrıntılı planlamaya odaklanın. Standartlara, yönergelere ve iç süreçlere çok fazla zaman ve teknik bilgi aktı, bu da siz ve müşterileriniz için karşılığını veriyor.

[ad_2]

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu