Ev inşaat yapım; bir ev inşa etmek istiyorsanız, karar vermek istediğiniz ilk şey bütçenizdir . Sanırım birçok insan ipotek alıyor.

Birçok ipotek simülatörü ve karşılaştırma sitesi var, bu yüzden ne kadar alabileceğinize ve kaç yıl ödeyebileceğinize önceden karar verin.

Bir ev inşa etmek için araziye karar verin

Ev inşat yapım
yeni arazi alıyorsanız, bütçeniz arazinin konumuna ve alanına göre büyük ölçüde değişecektir, bu nedenle bütçenizi de göz önünde bulundurun.

Araziye önceden karar vermiş olanlar veya yeniden inşa edenler için geçerli değildir.

Belirli koşullar ve istekleri eşleştirme

Bir ev inşa ederken, kendinizden başka sakinler varsa, önce istek ve koşullarınızı ayarlayın .

Sadece burada vazgeçemezseniz ve evin genel imajını birleştirirseniz, ev yapımcıları, inşaat firmaları ve mimarlar ile görüşmelerin ve sözleşmelerin akışı sorunsuz olacaktır.

Ev ustası veya mimar seçimi

Bir ev üreticisine veya bir mimara danışın

Yukarıdaki plan tamamlandıktan sonra sıra bir ev ustası veya mimar seçmeye gelir . inşaat şirketinin alanı yeri belli olduğunu öğrendiyseniz randevu alarak harekete geçin.

Çok pasif fakat aktif gibi gözüken inşaat firmaları nın yanı sıra ücretsiz danışmanlık yapabileceğiniz ve internetten malzeme talep edebileceğiniz birçok ev ustası ve mimar ofisi bulunmaktadır. Meşgul olan ve zaman ayırmaya gücü yetmeyen insanlar için de uygundur.

Basit kat planları, tasarımlar ve alıntılar

Bir ev üreticisine veya mimara danışarak basit bir kat planı, dış tasarım ve kaba bir tahmin alabilirsiniz.

Evi inşa eden sipariş sahibi, bu malzemeleri ve alıntıları karşılaştırarak hangi ev üreticisine veya mimara soracağına karar verir.

Ev inşat yapım

Bir ev inşa etmek için bir sözleşme imzalayın

Sözleşme yapmak

Ev sahibi veya mimar ile istişare edip burada karar verdikten sonra, seçtiğiniz ev yapımcısı veya mimar ile sözleşme imzalayacağız.

Büyük ev üreticilerinin mimarları ve müteahhitleri bir arada bulunur, bu nedenle genellikle aynı anda tasarım sözleşmeleri ve inşaat sözleşmeleri yaparlar.

Bireysel bir mimar ile sözleşme yapılırken mimar ile tasarım sözleşmesi, inşaatı üstlenen müteahhit ile de inşaat sözleşmesi imzalanır.

Mimar bir ev için bir plan oluşturur

Mimar planları oluşturur

Mimar , sipariş verenin isteklerine, koşullarına, görüntülerine vb. dayalı olarak bir ev inşa etmek için bir plan oluşturur.

Buradaki tasarım çizimi sadece kat planını ve görünümünü gösteren bir “tasarım çizimi” değil, aynı zamanda her işi için gerekli olan strüktürel bir çizim ve elektrik, gaz, su vb. için bir tesis çizimi oluşturulmalıdır.

Basit zemin etüd çalışması

Zemin etüd firması ile ortak hareket ederek zemin belgemizi almadan bir işlem başlaması mümkün olmadığından bu ölçümleri yaptırmalıyız. Arazi konumuna göre zemin etüd maliyeti değişkendir.

İnşaata başlamadan önce izin gerekli (inşaat ruhsatı)

Bir ev inşa etmek için bir onay başvurusundan geçmeniz gerekir, bu nedenle izin başvurusunda bulunun. Bu sizin adınıza bir mimar tarafından da yapılabilir .

Bu bina doğrulama uygulaması incelemede çok katı değildir, bu nedenle bir ev inşaat yapımı genellikle bir darboğaz haline gelmez.

Müteahhit ile inşaat sözleşmesi (inşaat şirketi)

Sadece bir mimarla tasarım sözleşmeniz varsa, inşaata veya inşaata geçmek için genel bir inşaat firması ile inşaat sözleşmesi yapmanız gerekir.

Sözleşme bir tasarım sözleşmesi ve eşzamanlı bir sözleşme ise gerekli değildir

Bir müteahhit ile sözleşmeniz varsa ve aynı zamanda projelendirme ve inşaat sözleşmeniz varsa burada sözleşme yapmanıza gerek yoktur.

İnşaat işi için ödeme

Ödeme zamanlaması ve şekli, sözleşmeli inşaat firmasına ve inşaatın ölçeğine göre değişiklik gösterecektir. Tüm tutarı tek seferde ödeyebileceğiniz gibi, inşaatın gidişatına göre birkaç taksitte de ödeyebilirsiniz .

İnşaat işinde, miktar tasarım sözleşmesinden daha fazladır, bu nedenle inşaat işine göre birkaç taksitte ödeme yapılması yaygın görünmektedir .

İnşaat Hazırlık çalışması yapın

İnşaat nihayet başladığında, hazırlık çalışması olarak etüt çalışması ve geçici çalışma yapılacak ve şantiye yakınında bir şantiye ofisi açılacaktır .

Buradan mimar, inşaatın plana göre ilerleyip ilerlemediğini kontrol etme konumunda “inşaat denetimi” olarak yer alacaktır.

Temel çalışması

Temel işlerinde dağ istinat / kazık işleri, toprak işleri / beton işleri vb. Evin temeli olduğu için ev yapıldıktan sonra onu pek göremezsiniz ama güvenli bir ev yapmak önemli bir iştir.

Ekipman çalışması

Ekipman, elektrik, gaz, su gibi gerekli ekipmanların borulama ve kablolama yoluyla hazırlanması için çalışır . Yerleştirilecek ekipmanın borulama ve kablolama durumuna göre gerekli çalışmalar yapılacaktır.

Ekipman yapımı durumunda, yeraltı gövde inşaatı zamanından itibaren yer altı boru tesisatı vb. söz konusu olacaktır, bu nedenle nispeten uzun bir inşaat süresi olacaktır.

Evin dışında inşaat

Dış mekan çalışması, basitçe söylemek gerekirse, evin dışında çalışmaktır . Site içi bahçe, çatı, yollar ve otoparklar gibi inşaat işleri sözleşme anındaki sıraya göre yapılacaktır.

İnşaatçıya teslim

Ev bu süreçlerden geçer ve sonunda sipariş verene, inşaatçıya teslim edilir. Teslimat sırasında, inşaatçı ekipmanın nasıl kullanılacağı, nasıl çalıştırılacağı ve nasıl kullanılacağı konusunda bilgilendirilecektir.