Çatı yapımı; “Çatı kiremitleri”, “arduvaz” ve “metal ince levhalar” çatı kaplama için sadece farklı malzemelerdir ve bunların dışında malzemelerin kullanıldığı birçok çatı kaplama işi olduğundan, çatı kaplama işi kapsamlı bir şekilde yer almaktadır .

Örneğin aşağıdaki işler su geçirmezlik işlerine karşılık gelmektedir.

  • Asfalt su yalıtım çalışması
  • Harç su yalıtım çalışması
  • Sızdırmazlık işi
  • Boya filmi su yalıtım çalışması
  • Levha su yalıtım çalışması
  • Enjeksiyon su yalıtım çalışması
Çatılar her taraftan eşit olarak düzenlendiğinden, rüzgara karşı güçlüdür yağmur ve karı dört yöne dağıtarak çatının bir tarafındaki yükü azaltır.

Çatının şekli nasıl seçilir

Çatının şeklini seçerken sadece görünümüne değil, yapım ve bakım maliyeti, yönü, bölgesel özellikleri gibi çeşitli noktalara da dikkat etmek gerekir.

İnşaat ve bakım maliyetleri

Çatının yapısı ne kadar karmaşık olursa, inşaat maliyeti o kadar yüksek ve bakımı o kadar zor olur.
Yapının karmaşıklığı ayrıca yağmur düzgün kapatılmazsa sızıntıya neden olma olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Yağış, su geçirmez ve yağmur suyunun hızlı bir şekilde tahliye edilmesini sağlayan bir yapıyı ifade eder. Yağmur için bir drenaj kanalı oluşturmak ve yağmurun duvarlar ve diğer çatılar ile derzlere girmesini önlemek gibi yapılara atıfta bulunur.

Çok sayıda ek yeri veya düşük ek yeri olan çatılar, yağmur sızıntısı riski taşır, bu nedenle daha dikkatli inşaat yapılması gerekir. Bu nedenle inşaat işçiliği artar ve maliyet artar.

Çatı saçak derinliği

Çatı saçakları sert yaz güneşini engeller ve kışın güneş ışığının iç mekanlara iletilmesinde önemli bir rol oynar. Ayrıca büyük miktarda rüzgar ve yağmurun doğrudan dış duvara düşmesini önleme işlevi vardır.

TÜRKİYE’nin iklimine dört mevsim uyum sağlayan konut işlevlerinden birinin de saçak olduğu söylenebilir.
Saçakların derinliği balkon, bahçe ve giriş ile olan ilişkisine göre belirlenir.

Derin saçaklı evlerin lüks olduğu söylense de son yıllarda bazen şık görünen saçaklı sığ çatılar tercih ediliyor. Ancak, sığ saçaklı bir evin rüzgar ve yağmuru önleme işlevi zayıf olduğundan, saçak ile dış duvar arasındaki derzden sızıntı yapma riskinin yüksek olduğu unutulmamalıdır.

Çatı eğimi

Çatının eğimi (eğim açısı) da çatının işlevini ve izlenimini etkileyen önemli bir noktadır. Eğim dik ise evin yüksekliği yüksek veya saçakları alçak olacak ve tasarımdan dolayı yaşam alanını ele almak zorlaşacaktır.

Öte yandan, eğim çok yumuşaksa, yağmur suyunun iyi akması zor olacaktır. Çatının uygun bir eğime ihtiyacı var.

Çatı yapımında Bölgesel özellikler

Uygun çatı şekli ayrıca bölgesel özelliklere de bağlıdır. Kışı daha uzun yaşayan bir bölgedeki çatı ile yazı çok uzun süre yaşayan bir yapının çatısı aynı olmamalıdır.

Biz uzuner inşaat olarak çatılarımızı genelde eğimler dahil beton yapmayı tercih ediyoruz.

Kışın yoğun kar yağış alanı

Yağan karın doğal olarak yağması arzu edilir.
Bu nedenle beşik çatılar ve tek akışlı çatılar gibi mümkün olduğunca basit, geniş eğimli çatılar sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak evin çevresinde kar yağacak boşluk yoksa, çatıdan karın düşmesini önleyen bir şeklin benimsendiği durumlar vardır. Kelebek çatılar ve düz çatılar gibi şekiller kullanılırken karın ağırlığına dayanacak şekilde tasarlanmıştır.

Yoğun yaz sıcağı olan alanlar

En üst kattaki ısıyı azaltmak için geniş eğimli bir çatı kullanılabilir. yada beton çatı yapımı ile ilgili uzuner inşaata danışmanızı tavsiye edeceğiz.

Deniz kenarındaki evlerin çatı yapımı, tercihi

Deniz meltemi direncini en aza indiren hafif eğimli bir çatı arzu edilir. Özellikle Okinawa’da üçgen çatılar ve neredeyse sıfır eğime sahip düz çatılar sıklıkla kullanılmaktadır.